Çakırözer Emniyetten yargıya giden yazıyı Meclis gündemine taşıdı

“Kaç yurttaş Cumhurbaşkanına hakaret suçundan gözaltında” “IŞID'ciler sınır geçişinde Jandarmadan yardım aldı mı?”

Çakırözer Emniyetten yargıya giden yazıyı Meclis gündemine taşıdı
Çakırözer Emniyetten yargıya giden yazıyı Meclis gündemine taşıdı Admin
Bu içerik 1355 kez okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Emniyet Müdürlüğü’nün Cumhurbaşkanına hakaret suçlarının sıradan bir adli vaka olarak değerlendirilmemesi, terör şubesinin bu kişileri araştırmasına ilişkin yazısını gündeme getirerek, “Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla kaç yurttaş gözaltına alındı?” sorusunu gündeme getirdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Çakırözer, İçişleri Bakanlığının komisyondaki bütçe görüşmeleri esnasında Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan açılan soruşturma ve davaları gündeme getirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 81 ilin emniyet müdürlerine gönderdiği bir yazıyla “Cumhurbaşkanına hakaret suçlarının sıradan bir asayiş olayı gibi değerlendirilmemesinin istendiğinin” basında yer aldığını belirtti. Yazıyla ilgili haberlerde, devlet büyüklerine hakaret eden kişilerin gözaltına alınması, terör ve istihbarat şubelerinin bu kişileri araştırması istendiğini anımsatan Çakırözer, “Anayasaya aykırı olan bu yazıyla, demokratik şekilde protesto hakkını kullanan herkesin terör suçlamasıyla takip edilmesinin yolu açılıyor. Bu yazı sonrasında kaç yurttaş göz altına alınmıştır” diye konuştu.

IŞID'cilerin kayıtlarını sordu

IŞID militanlarının Türkiye sınırından geçişinde yaşanan sıkıntılarda Jandarma birimleriyle konuşulduğu iddialarına ilişkin mahkeme belgelerini gündem getiren Çakırözer şunları söyledi:

IŞID militanlarının sınırdan ellerini kollarını sallayarak geçtiği, Türkiye’de tedavi ettirildiği bu konuşmalardan anlaşılıyor. Yakalandıklarında Jandarma ile konuşulduğu şeklinde kayıtlar var. IŞID'in Türkiye’den aldığı desteği ya da sınır politikanızdan nasıl faydalandıklarını öğrenmek isteriz.”

Çakırözer, orantısız güç kullanan kolluk güçleri hakkında etkin soruşturma yapılmasının önemine de değinerek, “Kolluk güçlerimizin vatandaşa güven veren bir biçimde çalışabilmesi için onları itham eden konularda hakikaten müsamahaya yer vermeyecek şekilde denetim ve soruşturma sisteminin işlemesi gerekir” dedi.

 

 

Siyaset Çakırözer IŞID Cumhurbaşkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!