ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ SONA ERDİ

26-27-28 Ağustos tarihlerinde Küçükçekmece Bezirganbahçe’de düzenlenen Etnospor Festivali ödül töreni ve Arslanbek Sultanbekov konseriyle sona erdi.

ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ SONA ERDİ
ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ SONA ERDİ Admin
Bu içerik 296 kez okundu.

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen Etnospor Kültür festivali gerçekleştirilen oyunların, yarışmaların, konserlerin ardından büyük bir katılımla gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi.

 

Tarihimizin ve medeniyetimizin unutulmaya yüz tutan sporlar ve kültürel zenginlikleri yeniden canlandırmak, hem geleneksel sporları hem de kültürleri bir araya getirip farkındalık oluşturmak ayrıca bu alanın gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen festival İstanbul halkı tarafından çok büyük ilgi gördü.

 

Bezirganbahçe’de dev bir kompleks içerisinde kurulan kültür ve oyun parkurlarının yanında 35 kıl çadırdan oluşan bir oba ve bir çarşı meydana getirildi. Orta Asya ve Anadolu’nun namlı şefleri tarafından hazırlanan ananevi yiyecek ve içeceklerin sunulduğu bu mekânlarda pek çok etkinlik de düzenlendi. 11 spor dalında yurt içi ve yurt dışından, toplam 20 takımın yer aldığı; atlı okçuluk, yağlı güreş, cirit, kökbörü, mangala gibi birçok geleneksel oyunun birbirinden başarılı ve yetenekli sporcularının boy gösterdiği festival boyunca katılımcılar heyecanlı anlara şahit oldular.

 

Aralarında Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ında olduğu birçok milletvekilinin ve belediye başkanlarının katıldığı Festival boyunca dolu dolu pek çok yarışma ve etkinlik yer aldı.

 

FESTİVAL TELEVİZYONLARDAN CANLI VERİLDİ


Üç gün boyunca 100 bin kişinin üzerinde ziyaretçinin katıldığı, 100 ün üzerinde basın mensubunun takip ettiği festivaldeki tüm oyunlar toplam 25 kamera ile televizyonlardan canlı olarak yayınlandı ve meydanın birçok alanına kurulan dev ekranlardan alandaki katılımcıların izlemesi sağlandı.

 

Festivalin son günü müsabakalarda dereceye giren yarışmacılara ödül ve madalyaları meydanda kurulan dev sahnede yapılan ödül töreniyle takdim edildikten sonra dombıra eseriyle ünlü sanatçı Arslanbek Sultanbekov verdiği eşsiz müzik ziyafetiyle festivale renk kattı.

Türkcell’in ana sponsor olduğu, ESMEDYA’nın iletişim sponsoru olarak destek verdiği festivale ait tüm bilgiler basına hem sosyal medya üzerinden hem de canlı yayınlar üzerinden iletimi sağlandı.

 

ÖNÜMÜZDEKİ YIL DAHA ÇOK OYUN VE ETKİNLİK YER ALACAK


Dünya Etnospor Konfederasyonunun önümüzdeki yıl düzenleyeceği festivalde yeni etkinler, yeni alanlar ve oyunlar yer alacak.

 

 

 

Oyunlarda kategorilerinde dereceye giren sporcular şöyle:


AŞIK

1. Zahir Şahcengiz

2. Ömer Karcıoğlu

3. Yasin Yılmaz

 

MANGALA

1. İbrahim Aydın

2. Betül Kar

3. Elif Bahar Metin

 

MAS GÜREŞİ

Erkekler:

1. Sinan Karcı

2. Burak Bingöl

3. Canip Canakoğlu

Kadınlar:

1. Nurten Karkin

2. Müjgan Oktay

3. Fatma Çina

 

ŞALVAR GÜREŞİ

Teşvik:

1. Yaşar Doğu Hapur

2. Arda Hapur

3. Melih Türkmen

Deste:

1. Cengizhan Doğan

2. İsmail Söyler

3. Furkan Yenitığ

Orta büyük:

1. Oğuzhan Yılman

2. Ümit Yavuz

3. Tuncay Fırıldak

Büyük orta:

1. Ali Işık

2. Gültekin Kola

3. Muhammet Kör

Başaltı:

1. Yasin Kılıç

2. Enes Şimşek

3. Seçkin Özkale

Başpehlivan:

1. Halil Hapur

2. Mithat Bilen

3. Fatih Demir

 

KAPIŞMALI ABA GÜREŞİ

Minikler:

1. Serkan Ekinci

2. Burak Gazi

3. Zeynel Abidin Esetekin

Yıldızlar:

1. Serkan Yamak

2. Selçuk Ekinci

3. Ali Dereboğaz

Büyükler:

1. Özgür Kılıç

2. Mehmet Tekbaş

3. Yusuf Özen

 

AŞIRTMALI ABA GÜREŞİ

Küçükler:

1. Abdülaziz Aslan

2. Tolga Yalçınkaya

3. Fatih Doğan

Başaltı pehlivanlar:

1. Necdet Doğan

2. Recep Öztürk

3. Mustafa Özsoy

Başpehlivanlar:

1. Barış Güngör

2. Vakkas Özada

3. Erol Öztürk

 

ATLI OKÇULUK

Kabak stili atış gençler:

1. Dilara Bal,

2. Canset Genel,

3. Yusuf Kılcı

Kabak stili yetişkinler:

1. Mustafa Koç

2. Gürak Gayretli

3. İrfan Gürdal

Memlük stili gençler:

1. Yusuf Kılcı

2. Canset Genel

3. Dilara Bal

Memlük stili yetişkinler:

1. Emrah Koç

2. Şevket Sarıdemir

3. Yasin Eren

 

HEDEF OKÇULUK

Çocuklar:

1. Küçükçekmece Geleneksel Okçuluk

2. Okçular Tekkesi

3. Talimhane Ekibi

Erkekler:

1. Akşehir Selçuklu

2. Tirzen Okçuluk

3. Akşehir Nasrettin Hoca

Kadınlar:

1. Okçular Tekkesi

2. Tokat Danişment

3. Şehir Geleneksel Okçuluk

 

YAĞLI GÜREŞ

Minikler:

1. Arda Avcıoğlu,

2. Özgür Arslan

3. Emirhan Giral

Teşvik:

1. Enes Kazım Alkan

2. Melih Yarba

3. Alparslan Das

Tozkoparan:

1. Yunus Emre Güral,

2. Engin Atar,

3. Ali Osman Güngördü

Ayakgüreşi:

1. Yıldıray Pala,

2. Tuğrul Menemenci,

3. Ali Tuğra Akkoç

Büyük orta:

1. Enes Kesler

2. Davut Demir

3. Harun Tok

Başaltı:

1. Tanju Gemici,

2. Recep Taslak,

3. Osman Topuz

 

MENZİL OKÇULUĞU

1. Kenan Özcan

2. Cüneyt Öztan,

3. İbrahim Balaban

 

GÖKBÖRÜ

Van Ulupamir Köyü ekibi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!