Muhabbet Kuşu - Sağlığı, Evcilleştirme

Muhabbet kuşu severler bir süre sonra bu sevgilerini daha da ileri düzeye taşıyarak muhabbet kuşu üretimine adım atarlar. Her ne kadar bu iş hem sevgi hem de ilgi istese ve zor bir süreç olsa da işe başlanmasının ardından büyük bir titizlikle çalışmalara devam edilmelidir ki istenilen verim ve sonuç alınabilsin. Aksi takdirde muhabbet kuşu üretimi büyük bir hayal kırıklığı ile sonuçlanacaktır. Bu minik ve sevimli tüylü dostlarımızın üretimi oldukça meşakkatli ancak bir o kadar da zevkli ve keyiflidir. Aynı zamanda üretim biraz masraflı bir iş olarak görülmeli ve hazırlıklı olunmalıdır. Üretimin 2 çeşidi bulunmaktadır.

Muhabbet Kuşu - Sağlığı, Evcilleştirme
Muhabbet Kuşu - Sağlığı, Evcilleştirme Admin
Bu içerik 807 kez okundu.

  Bunlardan birincisi toplu üretim ikincisi ise tek çift üretimi olarak adlandırılmaktadır. Birinci seçenek olan toplu üretim en kolay ve ucuz olan yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu üretim türünde kuşları üreteceğimiz kuşhanemize aynı hizada bulunan yuvalıklar yerleştirmek sureti ile muhabbet kuşlarımızın kendi yuvalarını ve eşlerini seçme şansı veririz. Ancak bu yöntemde dişiler arasında kavgalar sıklıkla karşılaşılan bir durum olup aynı zamanda da babanın hangi kuş olduğunu anlamak oldukça zor hatta imkansızdır. Oysaki ikinci olarak bahsetmiş olduğumuz tek çiftli yöntemde kontrol tamamen sizde olur ancak bu masraflı bir yöntemdir. Bu yöntemde bir dişi ve erkek istenilen renk ve karakterlerini dilediğiniz gibi kendiniz seçerek çiftleştirme yapma şansınız bulunmaktadır. Ancak bu seçimleri yaparken dikkatli olmak gerekmektedir. Aynı kandan olan kuşların seçilmemesi gerekmektedir. Ayrıca hangi metodu seçerseniz seçin 12 aydan büyük ve akraba kuşlar üretim için tercih edilmemelidir. Kuşların çiftleşmelerinin ardından 10 gün sonra yuvalıkları görmeniz mümkündür. İlk yumurtanın görülmesinin ardından da her 2 günde 1 yeni yumurtalar ile karşılaşılır. Dişi muhabbet kuşunun yumurtaların üzerinde oturmasının ardından 18 ila 20 gün sonra yavrular çıkmaya başlamaktadır.

Muhabbet Kuşu Evcilleştirme Nasıl Yapılır?

Yavruların büyümesinin ardından muhabbet kuşu evcilleştirme isteyenlerin ilk olarak kuşlar ile aralarında güven duygusunun oluşması gerekmektedir. Muhabbet kuşu evcilleştirme güven duygusu ile başlayan bir süreçtir. Bununla birlikte güven duygusunun yanı sıra sabırda ön plana çıkmaktadır. Muhabbet kuşunuz ile birebir vakit geçirmek bu süreçte önem taşımaktadır. Ayrıca kuşu korkutmamak ve ürkmesini sağlayacak ses vb. durumlardan uzak tutmak gerekmektedir. Kafesini yüksek yerde konumlandırmanızda fayda vardır. Kafesin yeri belirlenip konulmasının ardından kuşun yerine alışması, yeni ortamına alışması yaklaşık olarak 4 ya da 5 gün sürmektedir. Bu süre zarfında kuşun alışması beklenmelidir. Kuş ile iletişim halindeyken alçak ve yumuşak ses tonu ile konuşulmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca kafes içerisinde ayna olmamalıdır bu kuşun çevreye olan ilgisini düşüren bir etkendir. Kuşun sahibinin alışma süresinin geçmesinin ardından elinden yemek yedirmesi, kuşu oda içerisinde salması ve gezmesine izin vermesi, kuşun sağ elinizden sol elinize geçmesini sağlamak gibi eylemler kuş ile sizin aranızda bir güven duygusunun oluşmasına yardımcı olacaktır.

Muhabbet Kuşu Sağlığı ve Bakımı

Ardından da öğretmek istediklerinizi yumuşak bir şekilde 3-4 kere tekrarlayarak eğitime başlayabilirsiniz. Muhabbet kuşları narin ve hassas varlıklar olup muhabbet kuşu sağlığı özen istemektedir. Kaşıntı ve bitler, tüy dökümü, karın ağrısı, soğuk algınlığı, aşırı yağlanma muhabbet kuşlarında görülebilen hastalıklardandır. Bu hastalıklara ait ilaçlar bulunmakta olup veterineriniz yardımı ile bu hastalıkların tedavisini kısa süre içerisinde yapmanız mümkündür. Kaynak: http://www.muhabbetkusu.com.tr/ Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!