Pedagojik Formasyonunuz İçin Geç Kalmayın

Bölüm mezunu adayların en çok sıkıntı çektiği konu pedagojik formasyon milli eğitimin öğretmen vasfı konusunda aradığı en önemli kriter olmaktadır. Bu formasyonu almayan bölüm mezunu gençler milli eğitim kapsamında devlet kadrolarına öğretmen olarak atanamamaktadır.

Pedagojik Formasyonunuz İçin Geç Kalmayın
Pedagojik Formasyonunuz İçin Geç Kalmayın Admin
Bu içerik 457 kez okundu.

Pedagojik Formasyonunuz İçin Geç Kalmayın

 

 Bölüm mezunu adayların en çok sıkıntı çektiği konu pedagojik formasyon milli eğitimin öğretmen vasfı konusunda aradığı en önemli kriter olmaktadır. Bu formasyonu almayan bölüm mezunu gençler milli eğitim kapsamında devlet kadrolarına öğretmen olarak atanamamaktadır.

 

 Son yıllarda üniversitelerin kontenjanlarının arttırılması ile daha fazla genç formasyon alarak öğretmenlik hayatına adımını atmamaktadır. Bu formasyon sadece devlet okullarında görev almak için değil milli eğitime bağlı etüt merkezlerinde ve eğitim kurumlarında çalışabilmek içinde son derece önemlidir. Formasyonu olmayan bir bölüm mezunu milli eğitime bağlı hiçbir kurumda çalışma şansına sahip değil.

 

 Ücretli Öğretmenlik Kalkıyor mu?

 

  Milli eğitim bakanlığının yaptığı son açıklamaya göre sözleşmeli öğretmenlik getirilerek doğu illerindeki ücretli öğretmenlik bağımlılığının bitirilmesi hedefleniyor. İleri ki günlerde nasıl bir uygulama gerçekleşir ve öğretmen alımları nasıl yapılır bilemiyoruz ancak bu gidişle ücretli öğretmenlik olayı tarihe karışacak gibi duruyor.

 

 Öğretmen adaylarının ilk yıllarında doğuya atanıp sonradan eş durumu tayinle batıya gitmeleri hem batı illerindeki öğretmen kapasitesini doyma noktasına getirmiş hem de doğu illerindeki öğrenciler öğretmen sıkıntısı yüzünden gereken eğitimi alamamışlardır. Mili eğitim bakanlığı eğitim öğretim alanındaki fırsat eşitliğini bir düzene sokabilmek adına sözleşmeli öğretmen uygulamasını getirmiştir. Sözleşmeli öğretmenler belli bir zaman sonra kadroya geçip kadrolu olarak iki yıl çalıştıktan sonra tayin isteme hakkına sahip olacaklardır.

 

 Formasyon Veren Üniversiteler

 

  Öğretmen adaylarının öğretmenlik yapabilmesi için gereken formasyon eğitimini üniversitelerin ilgili bölümlerinde verilmektedir. Hemen hemen her üniversitenin açtığı formasyon kontenjanları için üniversitenin kendi mezunları ve dışardan gelenler için ayrı birer sayı belirtilmiştir. Ders ortalamalarının derecesine göre öğrenci alımı yapacak olan üniversiteler kontenjanları dışında öğrenci alımı yapmamaktadır. Öğretmenlik mesleği dışarıdan göründüğü kadar kolay bir meslek olmamaktadır. Özveri, disiplin ve idealistlik gerektiren ve son derece kutsal bir meslektir. Bu mesleğe başlayan yeni öğretmen adaylarının zor koşullarda dahi özveriyle çalışabilecek bir kapasiteye sahip olmaları gerekmektedir.

 

 Önceden eğitim fakültesini bitiren herkes öğretmen olarak ataması yapılmaktayken milli eğitim bu konuda yeni düzenlemeler getirerek öğretmen adaylarında diplomadan daha farklı özellikler de aramaya başladı. Yeni düzenlemeler arasında yer alan alan sınavları ile bilgi düzeyleri ölçülüyor ve ardından girdikleri mülakatlar ile öğretmen adayının konuşma becerisi ve hareket düzenlerine göre değerlendiriliyor. Bir öğretmenin ders anlatma kabiliyetinin olması son derece önemli bir konu olduğu için mülakatlarda konuşma becerisi oldukça büyük önem arz ediyor.

 

 Pedagojik Formasyon ve Ücretli Öğretmenlik Duyurularını Nasıl Takip Ederim?

 

 

            Pedagojik formasyon ve ücretli öğretmenlik duyurularını yayımlayan bir çok web sitesi bulunmaktadır. Bunlar arasında tavsiye ettiğimiz Formasyon Haber’dir. Pedagojik formasyon alanında öncü olduğunu düşündüğümüz bu sitede pedagojik formasyon, ücretli öğretmenlik, sözleşmeli öğretmenlik, KPSS sınavları, öğretmenler ve üniversiteleri ilgilendirebilecek bütün haberleri bu sitede bulabilirsiniz. Üniversiteler ve kurumların açıkladığı duyuruları en hızlı şekilde bu siteden takip edebilirsiniz. Ücretsiz ios ve android uygulamarı ile mobil cihazlarınızdan kolaylıkla bu haberleri takip edebilirsiniz, ayrıca mobil cihazlardan haberleri size bildirim olarak gönderilir ve hızlı bir şekilde duyurulara ulaşmış olur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!